tulokset.live – myös alasarjojen pelit
🏒 Jääkiekko Muita lajeja tulossa…
Jääkiekko › Sarjat › SM-liiga › Maalivahdit

SM-liiga maalivahdit 2026–27

Jääkiekko · Suomi

SM-liiga maalivahdit 2026–27 – torjuntaprosentit

#MaalivahtiJoukkueOTorj.PMTorj-%NP
1Mantas ArmalisIlvesIlves91991393,94
2Rasmus KorhonenKalPaKalPa593693,91
3Kari PiiroinenSaiPaSaiPa92211593,61
4Daniel SalonenLukkoLukko112131593,31
5Masi HärkönenSportSport92221692,60
6Jesper MyrenbergJukuritJukurit122682292,41
7Kim SaarinenHPKHPK102512191,90
8Christian HeljankoTapparaTappara112332091,73
9Jakob CrespinHPKHPK51201091,70
10Jan BednarÄssätÄssät122302191,41
11Roope TaponenÄssätÄssät480791,41
12Gustavs GrigalsSaiPaSaiPa473791,31
13Petteri RimpinenK-EspooK-Espoo112422291,11
14Oskari SetänenJYPJYP81741990,21
15Sami RajaniemiK-EspooK-Espoo591990,10
16Niklas RubinKärpätKärpät112443089,10
17Eetu MäkiniemiTPSTPS121942488,61
18Tim JuelHIFKHIFK493988,30
19Joni OrtioSportSport51021388,20
20Antti RaantaLukkoLukko474888,20
21Jussi OlkinuoraPelicansPelicans81411988,11
22Stefanos LekkasKalPaKalPa81842588,01
23Hugo AlnefeltHIFKHIFK71482088,00
24Tomi KarhunenJokeritJokerit112113187,22
25Visa VedenpääKärpätKärpät4731186,90
26Eetu RandelinKooKooKooKoo91872686,40
27Oskari SalminenJYPJYP4821386,30
28Jasper PatrikainenKooKooKooKoo51051385,70
29Christoffer RifalkIlvesIlves5991785,30
Alle 4 ottelua pelanneet
30Vili VaronenHIFKHIFK117194,40
31Markus RuusuTPSTPS228290,50
32Juha MetsolaTapparaTappara351589,10
33Patrik BartosakPelicansPelicans344688,00
34Olle Eriksson EkJokeritJokerit334387,00
35Niclas WesterholmKooKooKooKoo125486,20
36Noa ValiTPSTPS117385,00
37Veini VehviläinenJokeritJokerit348584,40
38Olof GliffordHIFKHIFK2491181,70
39Samuel HeikkinenKooKooKooKoo124680,00
40Matthieu HerpinJukuritJukurit227877,10
41Frantisek PoletinPelicansPelicans19375,00

Koottu otteluiden pöytäkirjoista. Torjuntaprosentti ja päästetyt maalit lasketaan otteluista, joissa joukkueella pelasi yksi maalivahti. PM = päästetyt maalit, NP = nollapelit.